U okviru kampanje “16 dana aktivizma proziv nasilja nad ženama“, koja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, a završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava, Učenički parlament je realizovao debatu na temu: “Zašto žene ćute o nasilju?“
Učesnici debate bili su učenici: Ognjen Barać, Melisa Zverotić, Danilo Drešić, Orhan Nikezić, Eldin Mehić, Bahović Belma i Badžović Adelisa. Voditelj debate je bila koordinatorka UP, profesorica Branka Ćalasan. Učesnici debate iznosili su svoje stavove potkrepljujući ih primjerima iz svog bližeg i šireg okruženja, suočavali su mišljenja i osudili svaki vid nasilja. Debateri su mišljenja da smo nekako postali imuni na nasilje, da je nasilje koje nam se prezentuje sa ekrana, sa naslovnih strana, iz rijaliti programa postalo prihvatljiv način komunikacije i da se na nasilje obično reaguje tek kada se ono desi. Na debati su bili i zanimljivi i iskreni komentari na pitanje: ”Da li je moguće prepoznati nezdravu emotivnu vezu?”
Debateri su naglasili da je najčešći razlog neprijavljivanja nasilja strah od osvete, predrasude, neprihvatanje i nerazumijevanje žrtve od uže i šire porodice, okruženja, ekonomska zavisnost. U porodičnom nasilju – nasilju nad ženama djeca postaju takođe žrtve tog nasilja, nemaju željeno i srećno djetinjstvo i najčešće su djeca iz takvih porodica vaspitno zapuštena , emocionalno nezrela ,imaju slab uspjeh u školi i čak postaju laka meta i vršnjačkog nasilja. Govorili su i o mjerama kojima je moguće spriječiti nasilje (obrazovanjem, podizanjem svijesti, ohrabrivanjem žena da odmah prijave svaki vid nasilja, boljom komunikacijom i većim pragom tolerancije). Bolja koordinacija svih institucija: porodice, škole, službi za socijalni rad, NVO – sektora doprinijeće razvijanju svijesti o poštovanju rodne ravnopravnosti i svijesti o pravu na bezbjedan i dostojanstven život svakog pojedinca. Debatu su završili porukom: “Nasilje je možda svojstveno čovjekovoj prirodi, ali joj je svojstvena i njena suprotnost -LJUBAV”. Podržimo ovu drugu stranu koja je blagotvorna…
I ostali učenici su se uključivali u raspravu, postavljali pitanja, komentarisali.
Maštoviti učenici osmislili su i kreirali video poruku: “Ne ćuti o nasilju- prijavi ga!”