Centar za građansko obrazovanje (CGO) je, od 26. do 30. aprila, organizovao Interkulturalni kamp za srednjoškolce u Kolašinu, u okviru projekta „Djelujem – mijenjam!“, koji CGO sprovodi uz finansijsku podršku ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici. Jedan od učesnika kampa bio je učenik naše škole, odjeljenja III-5, Jovan Joksimović.
Kroz intenzivni petodnevni program mladi su učili o prihvatanju i toleranciji, konceptu i posljedicama radikalizacije, značaju poštovanja različitosti bez obzira na lična svojstva, ali i kako da postanu aktivni u zagovaranju savremenog koncepta ljudskih prava. Rad je bio organizovan kroz interaktivne metode, uključujući kratka uvodna predavanja koja su pratile radionice, rad po grupama, igranje uloga, projekcije filmova, debate, simulacije i otvorene diskusije.
„Ovaj Interkulturalni kamp je jedinstvena priliku za mlade da razvijaju svoje interkulturalne kompetencije koje će im pomoći da se oslobode granica koje imaju u svom umu, poput predrasuda, stereotipa, itd. To je od velikog značaja za jačanje interkulturalnog identiteta crnogorskog društva, čiji su mladi ne samo pokretači već i nositelji, te da tako svoja znanja i vještine koje su stekli u ovom kampu prenesu na svoje vršnjake,“ navela je Hakile Resulbegoviq, psihološkinja i radioničarka na ovom programu.
Interkulturalni kamp imao za cilj razvoj znanja i vještina intekulturalne komunikacije kod srednjoškolaca/ki, kao i umrežavanje mladih iz različitih dijelova Crne Gore, kroz izučavanje konstruktivnih i djelotvornih forma komunikacije, i ohrabrivanje mladih da izgrađuju veze sa vršnjacima/kinjama iz različitih etničkih i kulturnih sredina, utiču na promjene u svojoj školi i lokalnoj zajednici kroz afirmaciju vrijednosti i principa tolerancije i interkulturalizma.
Svoje utiske nam je prenio i Jovan Joksimović:
“Ovaj kamp ću zasigurno dugo pamtiti, malo je reći da sam mnogo naučio, ovo iskustvo je jedno od najljepših. Pored učenja sklopio sam nova prijateljstva koja mi veoma znače. Sam pojam interkulturalizma je nepoznat u našem društvu tako da sam smatrao da treba da proširim svoja znanja u ovom pogledu i prijavio sam se na kamp. Prezadovoljan sam predavačima, kao i samim organizatorima posebno bih istakao Željku Ćetković koordinatorku programa “Aktivno građanstvo” koja je doprinijela da ovaj kamp bude najkvalitetniji mogući, u svakom smislu. Značaj ovog kampa se ogleda u tome, što su svi učesnici uvidjeli značaj interkulturalizma i smatram da će primjenjivati znanja stečena na ovom kampu u svojoj školi kao i lokalnoj zajednici. Želio bih da postoji što više ovakvih kampova jer su jako značajni za mlade, polaznici ovog i sličnih kampova u budućnosti mogu da reaguju u društvu ukoliko uoče toleranciju, edukuju ljude oko sebe kao i spriječe radikalizaciju društva u odgovarajućoj mjeri. Savjetujem svim mladim ljudima da se prijavljuju na ovakve formate, jer će im pomoći u velikoj mjeri, da se socializuju, da se uključe u riješavanje problema mladih, nauče mnogo toga i sklope prijateljstva koja neće zaboraviti.”
Crna Gora je multikulturalno društvo, ali se interkulturalizam uči, opšti je zaključak Interkulturalnog kampa, uz razumijevanje mladih da su upravo i oni ti koji izgrađuju i njeguju interkulturalizam. Ovo je posebno važno jer nijesu svi jednako spremni da usvoje jednu od najznačajnijih maksima interkulturalizma – prihvatanje različitosti i manjina. Ključni uzrok tome se vidi u neinkluzivnosti obrazovnog sistema, neinformisanosti i neupoznatosti mladih sa pripadnicima manjinskih grupacija i naroda. S druge strane, uspjeh Interkulturalnog kampa jeste razvijanje spremnosti mladih da se informišu, da saznaju, da razmotre drugo mišljenje i da sopstveno preispitaju u svijetlu novih činjenica i saznanja, što pokazuje da interkulturalizam ima budućnost u Crnoj Gori i da mladi sa kojima se radi mogu da se odupru radikalizaciji.
Pored našeg učenika bilo još 26 učesnika kampa iz svih krajeva Crne Gore.