09.10.2019.
Dana 04.08.2019.godine je uspješno realizovana Interresorna Vježba “Jadran 2019” u zajedničkoj organizaciji Uprave pomorske sigurnosti, Ministarstva saobraćaja i pomorstva, Mornarice Vojske Crne Gore, Ministarstva unutrašnjih poslova kao i ostalih vladinih agencija i službi u akvatoriju luke Bar.
Vježba “Jadran 2019” je vježba nacionalnog karaktera koja je pokazala spremnost reagovanja državnih i ostalih institucija Crne Gore prilikom tehničko-tehnoloških akcidenata sa ciljem sprečavanja zagađenja mora, traganja i spašavanja na moru i borbe protiv požara.
Cilj ove vježbe bio je testiranje nacionalnih planova i procedura, uvježbavanje ljudstva, provjera funkcionalnosti opreme i sredstava po pitanju traganja i spašavanja na moru, sigurnosti i bezbjednosti plovidbe, zaštite mora od zagađenja sa plovnih objekata, kao i provjera kapaciteta reagovanja u lukama i marinama u prvom stepenu.
Vježba se sastojala u reagovanu prilikom prekrcaja goriva kada dolazi do požara instalacija na kopnu, zatim razvijanja požara koji se prenosi na brod koji se nalazio na vezu mola za krcanje gorivom, sljedeca skvenca je pad vazduhoplova sa dva člana posade u more na udaljenosti od 300 m od zelenog navigacijskog svjetla na lukobranu ( sljedi spašavanje dvoje ljudi iz mora I gašenje nastalog požara), incidentu na kruzeru ( požar u mašinskom prostoru) nastao na poziciji izmjeđu pilotske plutače i lukobrana luke Bar i kontroli požara koji je nastao u akvatoriju Marina Bar A.D.
Nautičarski tehničari JU srednje stručne škole Bar, odeljenje IV 3, učestvovali su u vježbi u ulozi putnika kruzera nakon izbijanja pažara. Ukupno 28 učenika je prethodnog dana izvršilo pripremu za vježbu na samom kruzeru i upoznalo se sa sredstvima za borbu protiv požara, tehnikama spašavanja i postupcima kod napuštanja broda.
Na dan vježbe prije isplovljenja izvršena neposredna priprema učesnika od strane njihovima profesora Mirka Brzića I Nanada Bolmanovića i podjeljenje su uloge izvođača vježbe. Medicinski radnici su izvršili previjanja i šminkanja učenika koji su simulirali povrede nakon izbijanja požara.
Simulaciju fizičkih povreda je imalo 6 učenika ( lomovi, opekotine, nesvjesno stanje zbog unutrašnjih povreda), dok je 9 učenika imalo psihosomatske probleme zbog stanja šoka. Učenici su tokom vježbe pratili dobijene instrukcije i vjerno simulirali povrede nakon izbijanja požara.
Požar na brodu je simuliran paljenjem dimnih bombi i bengalki u metalnom buretu, nakon čega je zapovjednik dao signal na pomoć na moru i pripremu za napuštanje broda.
Izvršena je aktivacija splava za spasavanje od strane člana posade i tri učenika koji su na taj način napustili kruzer. Splav je prihvačen od strane glisera i dotegljen u luku Bar, gdje u učenici dobili medicinsku pomoć i zbrinjavanje.
Ostatak posade ( učenika) je evakuisan pomoću brodova Uprave pomorske sigurnosti i Vojske Crne Gore, prevežen u luku Bar gdje je izvršena medicinska trijaža i pružena neophodna medicinska pomoć.
Vježba je izvedena u nepovoljnim meteo uslovima, jaka bura i talasi, ali pravilno izvršenom pripremom učenika i njihovim uvježbavanjima u postupcima napuštanja kruzera sva kretanja učenika na brodu i tokom prekrcaja i napuštanja kruzera su izvršena besprekorno.
Svi učesnici i organizatori vježbe su se zahvalili JU srednjoj stručnoj školi Bar i istakli značaj učešća učenika škole u realizaciji vježbe. Izrazili su stav, da u narednom periodu računaju na učešće škole u sličnim aktivnostima.
U toku vježbe izvršena je provjera rada kompjuterskog informacionog sistema komandovanja NCIS od strane rukovodsva vježbe. Implementacija ovog sistema omogućuje brzu reakciju nadležnih državnih organa, uvid u situaciju u realnom vremenu i brže donošenje odluka o upotrebi snaga. Pored toga daje mogućnost angažovanja i upotrebe spasilačkih timova iz okruženja i partnerskih zemalja, kao i angažovanje timova državnih organa Crne Gore u drugim zemljama kod većih akcidetnih situacija.