Dan planete Zemlje obilježava se 22. aprila od 1970. godine i ukazuje na činjenicu da veliki broj biljnih i životinjskih vrsta širom svijeta izumire, nestaju staništa, krče se šume, vazduh je sve lošijeg kvaliteta, a globalno zagrijevanje je u ekspanziji što dovodi do ozbiljnog narušavanja čitavog eko-sistema.
Povodom Međunarodnog dana planete Zemlje, DOO Komunalne djelatnosti Bar doniralo je Srednjoj stručnoj školi po deset sadnica Hortenzije i Fotinije i dvije sadnice Picea abies u cilju podrške obrazovanju i podsticanju ekološke svijesti mladih.
Učenici su sa svojim profesorima i vanastavnim osobljem zasadili donirane sadnice u školskom dvorištu i na taj način dodatno ga uljepšali.
Učenicima je održano kratko predavanje o tome kako se prave sjemene kuglice (Seed balls) i koje su njihove dobrobiti.
Kuglice sjemena koristili su stari Egipćani za zasijavanje obala Nila koje se povlače nakon godišnjih poplava. Koriste se u Aziji i drugdje, posebno u sušnim regijama, zbog svoje sposobnosti da sjemenke čuvaju sve dok uslovi ne postanu povoljni za klijanje. U novije vrijeme, japanski poljoprivredni inženjer, Masanobu Fukuoka, počeo je istraživati korištenje kuglica sjemena kako bi se poboljšala proizvodnja hrane i medonosnih biljaka u Japanu. Njegovi napori u istraživanju pomogli su da sjemene kuglice postanu ponovo atraktivne širom Japana ali i drugih zemalja svijeta.
Danas su učenici donijeli već pripremljnje sjemene kuglice. Na licu mjesta pravljene su nove kako bi se učenici upoznali sa tehnikom pravljenja istih (po recepturi: 5 kašika gline, 3 kašike komposta i 1 kašika sjemena medonosnih biljaka). Sjemene kuglice su učenici rasporedili po dvorištu škole kako bi dodatno oplemenili prostor medonosnim biljkama koje će privlačiti pčele i ostale insekte.
Pčele, marljivi oprašivači i tvorci meda, igraju ključnu ulogu u očuvanju ravnoteže ekosistema. Njihov zadatak oprašivanja biljaka nije samo nužan za raznolikost flore, već i opstanak mnogih vrsta na Zemlji, uključujući i čovjeka.
“Ako nestane pčela na Zemlji, čovečanstvu bi najviše preostalo tri godine života”. Albert Ajnštajn
“Zemlju nismo naslijedili od svojih predaka, već smo je posudili od svojih potomaka.” (indijanska mudra misao)
Aktivnosti su završene razmjenjivanjem ekoloških afirmativnih poruka među učenicima.