U amfiteatru Srednje stručne škole u saradnji sa Sekretarijatom za sport i mlade i Crnogorske mreže za smanjenje štete ,,LINK“ realizovana je radionica u sklopu projekta „Jačanje rezilijentnosti mladih i postojeće mreže podrške nacionalnih i lokalnih organizacija i institucija sistema za adekvatnu primjenu programa prevencije upotrebe droga“.
Koncept „Živa biblioteka“ je metodologija koja je razvijena od strane Savjeta Evrope, te za realizaciju iste oni koji sprovode ovu konkretnu aktivnost imaju potrebnu obuku. Živa biblioteka je alat koji tretira predrasude i stereotipna razmišljanja. Radi kao svaka druga biblioteka: posjetioci (u ovom slučaju učesnici/ce obuke/edukativne sesije) mogu vidjeti dostupne naslove, izabrati knjigu koju žele da čitaju i pozajmiti je na ograničen vremenski period. Jedina razlika je što su u živoj biblioteci knjige ljudi, a čitanje se sastoji od razgovora. Čitaoci/teljke mogu da pitaju knjigu sve što oni žele, dok “knjiga” zadržava pravo da ne govori na ona pitanja koja smatra previše ličnim i ne toliko važnim za proces razmjene iskustva.
U ovom konkretnom slučaju, „Živa biblioteka“ uključuje „knjige“ koje su osobe koje su koristile droge. Učenici završnog razreda su kroz konstantnu interakciju tražili odgovore na pitanja:
- Zašto psihoaktivne suptance, koji momenat je bio presudan u mjihovom životu da počnu sa zloupotrebom PAS?
- Kako su postali zavisnici?
- Kakve su bile fizičke i psihičke krize?
- Koja je veza između PAS, kriminala i drugih devijantnih ponašanja?
- Uticaj vršnajka/društva na zloupotrebu PAS.
- Da li je porodica bila uz njih? Koji su najteži momenti u korišćenju droga?
- Kada su odlučili da potraže stručnu pomoć, da li je bilo recidiva…?
Učenicima je na kraju poslata jasna poruka da nesigurnost, nezadovoljstvo sobom i druge probleme odrastanja treba rešavati uz pomoć roditelja, braće, sestara, nastavnika, pedagoga i psihologa, i da za se sve krize identiteta, vršnjačkog (ne)prihavtanja treba vremena jer je sazrijevanje proces, a da zloupotreba PAS vodi u život koji su bivši korisnici nazvali jednom riječju PAKAO.